Żywność ekologiczna i konwencjonalna – czy jest różnica?

Współczesny świat i człowiek, który w nim żyje chce jak najdłużej być sprawny i zdrowy. Następuje rozwój medycyny, technologii, ale i rolnictwa, które ma produkować szybko, dużo i tanio. Człowiek musi jeść, dostarczać do swojego organizmu produkty, które umożliwią mu codzienne funkcjonowanie. Dzisiejszy świat stawia przed nami ogromny wybór pokarmów, mamy żywność konwencjonalną, zdrową, żywność bezpieczną i ekologiczną.

Żywność konwencjonalna jest najbardziej powszechna, ponieważ jej ceny są niższe od pozostałej, ale wytwarzana jest z użyciem środków chemicznych i modyfikacji genetycznych, które pozwalają na uzyskanie wysokich wskaźników wydajności i efektywności gospodarstw rolnych.

Zdrowa żywność, to określenie marketingowe, ponieważ, każda żywność, która jest dopuszczona do obrotu handlowego powinna być zdrowa i wolna od zanieczyszczeń.

Żywność bezpieczna, to taka, która według światowych organizacji WHO i FAO nie powoduje ujemnych skutków zdrowotnych w organizmie.

Żywność ekologiczna, w jej uprawie i hodowli nie stosuje się chemicznych środków wspierających szybkość i wielkość plonów. Produkty spożywcze, które powstają w gospodarstwach ekologicznych są naturalne i jak najmniej przetworzone.

Jakie są różnice między produktami pochodzącymi z gospodarstw konwencjonalnych, a tymi z gospodarstw ekologicznych?

Otóż tych różnic jest naprawdę sporo. Jeśli chcemy „pomóc” naszemu organizmowi i poprawić stan zdrowia powinniśmy świadomie się odżywiać i zacząć spożywać żywność ekologiczną. Badania pokazują, że regularnie żywiąc się produktami ekologicznymi, zmniejszamy ryzyko wystąpienia alergii, nadwagi, chorób związanych z układem krążenia, niektórych chorób nowotworowych. Dostarczamy naszemu organizmowi produkty naturalne, wolne od środków ochrony roślin, antybiotyków i hormonów.

Gdzie znaleźć żywność ekologiczną?

Obecnie wiele sklepów oferuje w swoim asortymencie certyfikowaną żywność ekologiczną. Produkty te są oznaczone symbolem zielonego liścia oraz posiadają numer jednostki certyfikującej. Na początku warto poszukać ekologicznych zamienników choćby dla kilku konwencjonalnych produktów, by z czasem w pełni przestawić się na żywność ekologiczną.

Różnice w uprawie i hodowli

W gospodarstwach ekologicznych nie stosuje się środków chemicznych, np. pestycydów, w żywieniu zwierząt zabronione są pasze z dodatkiem hormonów czy antybiotyków. Zawartość azotynów i azotanów w porównaniu z żywnością konwencjonalną jest o wiele niższa lub zerowa. Przy produkcji żywności ekologicznej najważniejsza jest jakość i jak najmniejsze zanieczyszczenie produktów spożywczych szkodliwymi dla człowieka substancjami.

Stopień przetworzenia

Produkty ekologiczne produkowane są w taki sposób, by były jak najmniej przetworzone i jak najbardziej naturalne. Ich wartość odżywcza i zdrowotna nie zostaje utracona poprzez dodawanie barwników, substancji słodzących i zapachowych czy sztuczną konserwację.

Różnica w zawartości witamin i minerałów

Przeprowadzone badania dowiodły, że zawartość witamin i minerałów w warzywach i owocach pochodzących z ekologicznych gospodarstw jest o wiele wyższa niż tych z upraw konwencjonalnych. Jest to około 30% więcej witaminy C, 30% więcej magnezu, 20% więcej żelaza, 120% więcej fitozwiązków o właściwościach m.in. przeciwnowotworowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mleka czy mięsa, które pochodzi z ekologicznego źródła. Mleko zawiera więcej tłuszczu, w którym lepiej rozpuszczają się i wchłaniają witaminy, wyższą zawartość witaminy C i wapnia. Mięso kurczaka jest chudsze i zawiera większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Właściwości organoleptyczne

Dzięki większej zawartości cukrów, witaminy C, beta-karotenu, a mniejszej ilości wody, smak i zapach produktów ekologicznych w porównaniu z żywnością konwencjonalną jest prawdziwy i niezafałszowany. Dzięki temu, że zwierzęta z hodowli ekologicznych mają możliwość aktywnego życia, ich mięso jest chudsze bardziej soczyste i ma wyraźny smak.

Różnica w szybkości psucia się   żywności

Warzywa i owoce z upraw konwencjonalnych o wiele szybciej się psują poprzez dużą zawartość pestycydów i środków ochrony roślin. Ekologiczne warzywa i owoce mają większą zawartość węglowodanów, są mniej mięsiste, dłużej pozostają świeże i są bardziej odporne na procesy gnilne, można je dłużej przechowywać.

Nie można nikomu narzucić sposobu odżywiania się i robienia zakupów w danym miejscu. Każdy z nas samodzielnie podejmuje decyzje na temat swojej codziennej diety. Większość z nas jest świadomych i wie, że to co spożywamy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Żywność może być lekarstwem lub powodować wiele chorób. Warto spożywać sprawdzone produkty, które pochodzą od osób, dla których liczy się nie tylko ilość, ale i jakość tego co wyprodukują w swoim gospodarstwie.

Źródło:                                                                     

www.iung.pl „Charakterystyka żywności produkowanej w warunkach rolnictwa ekologicznego”, www.phie.pl „Ekologiczna żywność, jako czynnik sprzyjający zdrowiu”, www.bonaVita.pl

Natalia Czyżewska-Suchoń, KPODR

Fot. N. Czyżewska-Suchoń

Skip to content