Permakultura
Permakultura jest to projektowanie środowiska na wzór naturalnie występujących ekosystemów. Zakładanie ogrodu permakulturowego oparte jest na obserwacji przyrody i odtworzeniu jej naturalnych procesów w myśl trzech zasad: troski o Ziemię, troski o ludzi i dzielenia się nadmiarem. Założenia permakultury są takie, aby stworzyć ekosystem, który sam będzie funkcjonował, a ingerencja człowieka będzie minimalna. Na początku trzeba wykonać pewne zabiegi, głównie przygotowania podłoża, aby ogród dobrze funkcjonował sam w kolejnych latach. W ogrodzie permakulturowym uprawa roślin odbywa się w zgodzie ze środowiskiem naturalnym oraz z wykorzystaniem jego własnych procesów i zasobów. Inspiracje czerpane są z rolnictwa ekologicznego i zintegrowanego oraz agroleśnictwa. Wszystkie działania oparte są na obserwacji natury (lasy, łąki, zadrzewienia) oraz na dążeniu do odzwierciedlenia poszczególnych wzorców.
Jest to zupełnie odmienne podejście w stosunku do współczesnego rolnictwa, które bazuje na sztucznych nawozach, chemicznych środkach ochrony roślin i mechanizacji upraw, aby osiągnąć jak największe plony, często kosztem degradacji środowiska naturalnego i pogorszeniem jakości plonów. Uprawa w ogrodzie permakulturowym jest mniej wymagająca i czasochłonna, a plony zdrowe i ekologiczne.
Projektując ogród permakulturowy warto tak dobierać rośliny uprawne i ozdobne, aby ich wymagania były dostosowane do warunków jakie naturalnie panują w ogrodzie. Dzięki temu rośliny będą w stanie samodzielnie zdrowo rosnąć, bez konieczności dodatkowych zabiegów czy nawozów. Permakultura bazuje na zależnościach między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami w ogrodzie. Zjawisko allelopatii, dobrego sąsiedztwa roślin i płodozmianu jest kluczowe przy zakładaniu takiego ogrodu.
Ziemia pod uprawy powinna być odpowiednio przygotowana. Permakultura zakłada uprawę no-dig, czyli bez kopania. Odpowiednio przygotowana gleba nie wymaga późniejszego przekopywania. Uprawy zazwyczaj odbywają się na odpowiednio przygotowanych wzniesionych grządkach, w skrzyniach lub w snopkach słomy. Zazwyczaj są to grządki w formie wyniesionego wału ziemi wypełnionego drewnem, kompostem i podłożem, dzięki czemu możemy założyć ogród nawet na słabym stanowisku. Drugą kluczową kwestią jest ściółkowanie, które ma wiele zalet. Zwiększa wilgotność podłoża zapobiegając przesuszaniu gleby, dostarcza składniki odżywcze wzbogacając podłoże, zapewnia dostęp tlenu do gleby, zmniejsza dzienne wahania temperatury przy powierzchni gleby, zmniejsza erozję i ogranicza wzrost chwastów. Jeśli takie się pojawią nie usuwa się ich, lub wyrywa i pozostawia, aby resztki organiczne po rozłożeniu wzbogaciły glebę. Aby ściółka spełniała te wszystkie funkcję używa się materiałów organicznych – siana, liści, zrębek. Nie stosuje się także żadnych chemicznych zabiegów czy nawozów. Zakłada się, że zdrowa gleba wyda zdrowy i maksymalny dla siebie plon. Stosuje się tylko potrzebne zabiegi ochronne wykorzystując naturalne sposoby i metody.
Projektując ogród permakulturowy dąży się do posadzenia jak największej liczby różnych roślin. Różnorodność biologiczna wspiera odporność danego ekosystemu na szkodniki, choroby oraz zmiany środowiskowe. Bioróżnorodność zakłada nie tylko mnogość gatunków roślin, ale wszystkich mieszkańców ogrodu. Warto wesprzeć dzikie zapylacze, owady pożyteczne, jeże, ptaki i zapewnić im dobre warunki do zasiedlenia lub odwiedzenia ogrodu. Domki dla owadów, suche liście i gałęzie, zarośla i zadrzewienia są dla nich idealnym miejscem do życia.
W permakulturze wykorzystuje się także energię odnawialną, zbiera deszczówkę i kompostuje resztki. Wszystkie te zabiegi mają na celu wykorzystanie dostępnych środków i ograniczenie produkcji odpadów w myśl nurtu zero waste. Kompost jest głównym źródłem żyznej gleby w ogrodzie permakulturowym. Każdego roku wzbogaca się glebę, uzupełniając nim podłoże grządek, dlatego jego produkcja jest konieczna.
Permakultura zakłada, że nowo powstający ogród, będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. W obecnych czasach, gdy coraz większą ilość ziemi zaczynają zajmować wybetonowane zbudowania miast, zakładanie ogrodów prowadzonych z poszanowaniem natury, jest szczególnie ważne.
Więcej informacji:
BROSZURA – Permakultura-–-ekologia-w-ogrodzie-i-rolnictwie
SZKOLENIE ONLINE