Warsztaty ziołowe „Zioła dobre na wszystko – wykorzystanie bogactw natury w życiu człowieka”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował warsztaty ziołowe w ramach projektu „Znaczenie bioróżnorodności dla naszej codzienności” –  kampania edukacyjno-informacyjna dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Wyciąg ziołowy na occie na problemy z nadpotliwością

W wykładach w Ogrodzie roślin zielarskich, który założony został w ramach Krajowych Dni Pola  w Minikowie oraz w warsztatach teoretyczno-praktycznych w dniach 22–25 czerwca 2021 r. uczestniczyły 15-osobowe grupy. Poszczególne grupy spotykały się na poletkach ziołowych, które są doświadczeniem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Pani prof. Jadwiga Andrzejewska przybliżała tematykę 24 gatunków ziół występujących na poletkach. Omawiała rozwój, wzrost, cechy charakterystyczne i właściwości roślin. Dzięki temu, iż wykłady odbywały się w bezpośrednim sąsiedztwie ziół, każdy z uczestników miał szansę  na dokładne zapoznanie się z pokrojem, wyglądem i zapachem.  Pani prof. Andrzejewska ciekawie opowiadała i zachęcała zgromadzonych do samodzielnej uprawy ziół w ogrodach przydomowych. Omawiała najważniejsze zagadnienia związane z uprawą oraz zbiorem. Nie zabrakło również ciekawostek i kwestii istotnych dla bioróżnorodności, w tym zapylaczy, które także chętnie korzystają z dobrodziejstw ziół. Dzięki zaangażowaniu prowadzącej oraz uczestników wykłady były nie tylko miejscem zdobycia cennej wiedzy, ale także możliwością spędzenia czasu i wymianą swoich doświadczeń w powyższym temacie.

Po wykładach na poletkach ziołowych uczestnicy warsztatów spotykali się w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie. Tam każdego dnia czekała już na grupę pani Ruta Kowalska, która prowadziła warsztaty teoretyczno-praktyczne. Zgromadzeni otrzymali informacje na temat najważniejszych właściwości zdrowotnych ziół, uprawy, zbioru, suszenia. Omówione zostały preparaty galenowe i wyciągi wodne, ich sposób przygotowania i stosowania. Każdy z uczestników przygotował dla siebie żelki na odporność. W ich skład wchodziły: owoce bzu czarnego, kwiaty malwy, owoce suszone maliny, dzikiej róży, lipa, goździki, cynamon. Pani Ruta Kowalska szczegółowo przedstawiła informacje dotyczące wyciągów na winie i occie. Uczestnicy przygotowali wyciąg na niestrawność z wykorzystaniem bylicy piołun, bożego drzewka, estragonu i wina. Na problemy z nadpotliwością prowadząca zaproponowała przygotowanie wyciągu na occie z lawendą, hyzopem i szałwią. Omówione zostały także wyciągi olejowe i ich zastosowanie. Zrobiono maść rozgrzewającą na bazie tymianku, goździków, lawendy i  wosku pszczelego.

Wykład prof. Jadwigi Andrzejewskiej na poletkach ziołowych

Zajęcia warsztatowe w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie

Uczestnikami warsztatów byli mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Dużą grupę stanowiły rolniczki, które na co dzień zajmują się uprawą ziół w swoich ogrodach. Obecne były również studentki, które studiują zielarstwo i fitoterapię na UTP w Bydgoszczy. Zainteresowanie warsztatami wyraziły także osoby, które interesują się ziołami i chciały uzyskać dodatkową wiedzę, którą mogłyby później wykorzystać w życiu codziennym.

Kwalifikacje, umiejętności oraz doświadczenie Ruty Kowalskiej sprawiły, iż wśród uczestników widać było chęć współpracy. Każdy przygotował dla siebie specyfiki ziołowe, które później zabrał ze sobą do domu.

Uczestniczki warsztatów

Celem przedsięwzięcia było wprowadzenie pozytywnych praktyk do codziennego życia oraz większa świadomość ochrony bioróżnorodności. To także zdobycie praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat ziół, które są w naszym otoczeniu oraz możliwość wykorzystania bogactw natury, które tkwią w ziołach.

W warsztatach udział wzięło 60 osób. Dzięki formie przedsięwzięcia, połączenia teorii z praktyką, uczestnicy mają szansę wykorzystać informacje w życiu codziennym przygotowując ziołowe specyfiki w swoich domach.

Natalia Czyżewska-Suchoń, KPODR
Fot. N. Czyżewska-Suchoń

Skip to content