1 lipca 2025
Wydarzenia

WARSZTATY „ZAPYLACZE – OCHRONA, WSPARCIE I ZNACZENIE NA OBSZARACH WIEJSKICH”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zorganizował warsztaty w ramach projektu pn. „Ekologia i bioróżnorodność sprzymierzeńcem człowieka – kampania edukacyjno-informacyjna dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego”.

W dniach 11 i 13 czerwca br. zorganizowano dwa jednodniowe warsztaty dla grup 15 osobowych, które odbyły się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Oddziale w Zarzeczewie. Każda grupa miała okazję uczestniczyć w warsztatach, które zostały przeprowadzone przez pszczelarza – Pana Adriana Stankiewicza.

Warsztaty rozpoczęły się od wizyty na ścieżce edukacyjnej, która niedawno została otwarta w Zarzeczewie. Pan Adrian mówił o hodowli matek pszczelich Rasy Kraińskiej Linii Kujawskiej w pasiece w Zarzeczewie. Kolejno poznaliśmy budowę pszczoły miodnej, sposób w jaki pszczoły pobierają pyłek i nektar z roślin. Rozmawialiśmy o znaczeniu zapylaczy w środowisku, a także o sposobach ich ochrony. Następnie omówiono rodziny pszczele, ich życie i sposób funkcjonowania. Nie zabrakło też wspólnej rozmowy o produktach pszczelich, a także rodzajach poszczególnych miodów. Każdy z uczestników szkolenia deklarował też, że codziennie lub bardzo często spożywa produkty pszczele. Na zakończenie wizyty w terenie, uczestnicy mieli okazję skorzystać z domku do apiterapii, który również znajduje się na ścieżce edukacyjnej. Przy tej okazji mówiliśmy o korzyściach uloterapii, ale też o przeciwskazaniach.

W drugiej części szkolenia przeszliśmy do pracowni pszczelarskiej, gdzie zostaliśmy zapoznani z jej wyposażeniem. Kolejno, każdy z uczestników miał możliwości odsklepiania ramek za pomocą tzw. widelca, które później wkładaliśmy do miodarki, by pozyskać miód. Przy tej okazji zaprezentowane zostały także rodzaje sit do miodu, a po zakończonym procesie wirowania ramek próbowaliśmy świeżego miodu. Większość uczestników szkolenia mówiło, że nigdy nie miało takiej okazji, natomiast zdarzały się też osoby, które z uśmiechem na twarzy wspominały smak dzieciństwa. Następnie uczestnicy warsztatów mieli możliwość przygotowania samodzielnie świec z węzy pszczelej. Ponadto na zakończenie spotkania otrzymali upominek w postaci książki, której celem jest promocja właśnie tematyki pszczelarskiej.

Opracowanie i zdjęcia: Joanna Szczęsna-Kulewska KPODR Minikowo

Przejdź do treści