Wybrane rośliny lecznicze w ogrodach przydomowych na łąkach i pastwiskach.

Otaczająca nas przyroda to największa i naturalna apteka. Obecnie coraz częściej zioła wracają do naszych  „domowych apteczek” i nie ma wątpliwości, że lecznicze rośliny pomagają w dbaniu o nasze zdrowie.   Warto jednak pamiętać , że uzyskanie pomyślnych wyników w leczeniu ziołami zależy od dobrej znajomości ich działania oraz odpowiedniego dawkowania.

Pozyskujemy zioła nie tylko z  naturalnych źródeł , ale uprawiamy je w naszych ogrodach przydomowych. Nie muszą one rosnąć na dużych grządkach, pod uprawę wystarczy przeznaczyć 0,25 – 2 m2 powierzchni. Możemy uprawiać je również w pojemnikach. Ale przede wszystkim o wielkości ogródka ziołowego decydują indywidualne  upodobania domowników oraz wielkość posiadanego ogrodu.

Poniżej przedstawiam właściwości lecznicze wybranych gatunków roślin:

Kocanka piaskowa– rośnie do wysokości 30 cm, posiada kolor srebrzysty, a kwiaty są koloru żółtego i zbierają się w koszyczki tworzące baldachokształtną wiechę. Surowce kocanki zawierają między innymi flawonoidy, glukozydy, fitosterol. Kocanka ma działanie żółciopędne, pobudza działanie wątroby, stosowana jest również w zaburzeniach trawiennych oraz przy reumatyzmie i artretyzmie.

Koper włoski lub fenkuł włoski roślina osiągająca 1-2 m, jej drobne, żółte kwiatki zebrane są w baldachy. Owoce mają ostry smak i słodkawy zapach. To roślina jadalna i lecznicza. Surowcem zielarskim są suche owoce, które zawierają olejek eteryczny. Bioaktywne składniki to flawonoidy i fitosterole. Koper działa wiatropędnie i przeciwskurczowo. Pomaga przy bolesnych skurczach i wzdęciach zwłaszcza u dzieci.

Len uprawiany jest i wykorzystywany od stuleci. Surowiec farmaceutyczny to wysuszone nasiona, czyli siemię lniane, które ma w swoim składzie  białka, lignany oraz śluzowe polisacharydy. Siemię lniane zawiera 35-45% oleju, który jest źródłem wysokiej zawartości kwasów  nienasyconych, w tym omega-3. Wykorzystywane jest w terapii chorób układu pokarmowego, głównie jako środek osłaniający przewód pokarmowy. Kleik z nasion pomaga w nieżytach żołądka i jelit.

Melisa–  osiąga 60-90 cm wysokości, posiada jasnozielone liście i drobne  biało-różowe kwiatki. Jest rośliną miododajna rosnącą w ogródkach i na plantacjach. O znaczeniu leczniczym surowca decyduje obecność olejku eterycznego i związków polifenolowych. Napar z melisy ułatwia zasypianie oraz stosowany jest w stanach pobudzenia  nerwowego i niepokoju.

Pokrzywa – jest rośliną wieloletnią, pospolitą  w naszych ogrodach. Jej liście i łodygi pokryte są parzącymi włoskami. Surowcem zielarskim są liście, korzeń, a także nasiona. W liściach pokrzywy zawarte są witaminy C i K oraz sole mineralne jak potas, żelazo i krzem.

Stosowana jest przy niedokrwistości, a także wpływa wzmacniająco na włosy i skórę.

Rumianek rośnie na łąkach i w ogrodach, posiada żółto – białe kwiatki, które   przyjemnie pachną. Głównym składnikiem  leczniczym rumianku jest lotny olejek, który zawiera chamazulen i bisabolol, składniki o działaniu przeciwzapalnym , które przynoszą ulgę w umiarkowanych stanach zapalnych skóry i błon śluzowych ( stosowanie zewnętrzne). Rumianek to również „ziele dla maluszków”, dodawany do codziennej kąpieli niemowląt zapobiega odparzeniom. Napar z rumianku pomaga niemowlakom przy kolce i wzdęciach.

Ruta zwyczajna wyrasta do 90 cm, kwiaty są żółte zebrane w baldachogrona, a owoce brunatne, nerkowate. Uprawiana w naszych ogrodach nie tylko ze względu na swoje właściwości lecznicze, ale jest także ozdobą ogrodu. Surowcem leczniczym są liście ruty, zawierające flawonoidy, alkaloidy, kumarynę,  kwasy organiczne, witaminę C i sole mineralne. Ruta posiada szeroki wachlarz leczniczy, a stosowana jest między innymi przy kruchości naczyń krwionośnych, w dolegliwościach żołądkowych, skurczach dróg żółciowych i moczowych.

Szałwia– ma fioletowe i różowe kwiatki. Surowcem farmaceutycznym są liście, które zawierają gorzkie laktony, flawonoidy, taniny, dużo kwasu rozmarynowego oraz olejek. Składniki olejku oraz związki polifenolowe maja działanie odkażające i przeciwzapalne, dlatego napar z szałwi jest doskonałym środkiem  w stanach zapalnych  gardła czy dziąseł.

Skrzyp ( polny lub łąkowy) jest uciążliwym chwastem. Surowcem farmaceutycznym jest ziele, które zbiera się z naturalnych stanowisk. Pędy skrzypu  zawierają flawonoidy, kwasy fenolowe oraz dużo związków krzemu rozpuszczalnych w wodzie. Skrzyp wchodzi  w skład mieszanek  ziołowych o działaniu moczopędnym, a także  poprawia kondycję włosów i paznokci.

Przedstawiłam tylko niektóre rośliny lecznicze, a tak naprawdę otacza nas wiele różnorodnych  gatunków .

Zatem w wolnych chwilach uprawiajmy w naszych ogrodach zioła i   zbierajmy rośliny z obszarów naturalnych. Są one  źródłem cennych składników niezbędnych dla naszego i bliskich zdrowia.