Jak chronimy rośliny w ogródkach przydomowych.

Uprawiając rośliny w naszych ogrodach chcemy aby piękne i zdrowe. Ale żeby tak było musimy je zasilać, chronić przed chorobami i szkodnikami. Do tych zabiegów służą nam naturalne środki ochrony roślin, które są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy sporządzać je sami i są zgodne z naturą. Należy jednak pamiętać, że nie są to środki, które zwalczą nam wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba być cierpliwym, gdyż naturalne środki działają wolniej niż chemiczne. Ważna jest też systematyczność prowadzenia zabiegów.

 

 

Najpowszechniejszymi preparatami stosowanymi w ogrodzie są gnojówki, wywary i wyciągi z roślin. Rośliny stosowane w preparatach to: pokrzywa, piołun, wrotycz, skrzyp polny, czosnek, żywokost, paprocie oraz rumianek.

A oto kilka sposobów przygotowania ziołowych  środków ochrony roślin: zimne wyciągi wodne, napary, wywary i gnojówki. Jako naczyń  używamy beczki, wiadra lub kadzi.

Zimny wyciąg wodny

Z reguły 1 kg zielonej masy pędów i liści, pociętych na ok. 15 cm kawałki, zalewamy 10 l zimnej wody, najlepiej deszczówki. Po 12-24 godzinach wyciąg jest gotowy. Opryskuje się nim rośliny bez rozcieńczania.

Napar z ziół

Otrzymujemy go przez zalanie świeżych lub suszonych  ziół wrzącą wodą. Po godzinie odcedzamy i możemy stosować. Napary ziołowe służą do wzmocnienia roślin. Ten sam efekt możemy uzyskać jeśli resztki po przygotowaniu domowej herbatki ziołowej zalejemy powtórnie wrząca wodą i po kilku godzinach podlejemy tym naparem rośliny uprawiane w mieszkaniu.

Wywary ziołowe

Przygotowuje się ze świeżych lub suszonych ziół, które moczy się w wodzie przez 24 godziny, a następnie gotuje przez 20 minut na małym ogniu pod przykryciem, studzi i cedzi przed użyciem.

Gnojówka

Pocięte świeże rośliny umieszczamy w starym pojemniku i zalewamy wodą. Pozostawiamy na 3-4 tygodnie, mieszając co 3 dni. Gotową gnojówkę cedzimy przez sito i przed użyciem rozcieńczamy wodą  w stosunku do 1: 10. Aby uniknąć  nieprzyjemnego zapachu- dodaje się podczas każdego mieszania garść mączki skalnej.

Uwaga: Resztki ziół, po fermentacji, można  użyć do ściółkowania gleby lub dodać do kompostu. Przez namoczenie w gnojówce lub wyciągu z ziół wzmacnia się papier lub tekturę, które – użyte do obłożenia pryzmy kompostowej – zmniejszają zanieczyszczenie środowiska.

 

Czym należy zwalczać mszyce i inne owady ssące.

Pokrzywa

Zimnym, nie rozcieńczonym wyciągiem z 100-200 g świeżego ziela  pryskamy wielokrotnie  kolonie mszyc.

Rumianek

Przygotowujemy wywar z 30 g świeżego lub 2 łyżek suszonego ziela i nie rozcieńczonym opryskujemy owady ssące. Można przygotować łącznie ze skrzypem i wówczas działa również zapobiegawczo przeciw chorobom grzybowym.

Rabarbar

Wywarem z 200 g świeżych liści pryskamy wielokrotnie mszyce na wiśniach lub fasoli.

 

Na inne szkodniki

Czosnek

Nie rozcieńczoną gnojówką z 50 g świeżego czosnku z liśćmi lub samych ząbków polewać młodą  marchew. Chroni przed składaniem jaj przez połyśnicę marchwiankę.

Cebula

Gnojówkę z 50 g liści, pędu lub łusek rozcieńczyć w stosunku 1:10 i polewać młodą marchew. Po deszczu zabieg powtórzyć. Chroni przed połyśnicą marchwianką.

Rabarbar

Napar stosować przeciwko wgryzce szczypiorka na czosnku. Zabieg powtarzać.

Piołun

Napar z 30 g świeżych lub 2 łyżek suszonych wierzchołków kwitnących pędów rozcieńczyć w stosunku 1:2. Stosować jesienią i wiosną na pędy z pąkami przeciw przędziorkom na jeżynach i truskawkach.

Mączka krzemionkowa

Opylać rośliny drobnoziarnistą krzemionką przeciw młodym larwom stonki ziemniaczanej i innym owadom.

Bez czarny

Słabo rozcieńczoną gnojówkę ze 100 g świeżych liści wlewać do nor myszy polnych.

 

Choroby grzybowe i wirusowe

Skrzyp polny

Wywar ze 150 g świeżych roślin ( bez korzeni)  lub 20 g suszonych rozcieńczyć wodą w stosunku 1:5. Opryskiwać rośliny wrażliwe na choroby grzybowe podczas słonecznej pogody, regularnie co dwa tygodnie, od wiosny do późnego lata. Gdy wystąpią symptomy choroby, opryskiwać rośliny codziennie przez 3-4 dni. Skrzyp chroni rośliny przed wszelkiego rodzaju infekcjami.

Czosnek

Naparem z 50 g świeżego czosnku z liśćmi lub samych ząbków opryskiwać od wiosny do późnego lata  rośliny wrażliwe na mączniaka. Działanie podobne jak skrzypu.

Chrzan

Nie rozcieńczonym naparem z 250 g świeżych liści opryskiwać drzewa pestkowe ( wiśnie i morele) w okresie kwitnienia, zwłaszcza te, które w poprzednim  roku były  silnie opanowane przez moniliozę wierzchołków pędów.

 

Zachęcam Państwa do przygotowywania własnych środków ochrony roślin, stosowania słabszych i silniejszych stężeń, stosowania zabiegów jednorazowych lub kilkakrotnych, używania materiału świeżego lub suszonego. Eksperymentując w swoim ogródku z biegiem czasu dorobicie się skutecznych przepisów, które w sposób naturalny pomogą zwalczyć nam szkodniki i choroby.