Wiosna na ścieżce dydaktycznej

Przygotowując się do nowego sezonu dwaj przyrodniczy z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie wybrali się w teren, by zinwentaryzować zasoby przyrodnicze budzącego się do życia świata roślin i zwierząt.

 

Pogoda dopisała, jak przystało na pierwszy dzień wiosny. Wyżowy front atmosferyczny zapewnił bezchmurną pogodę i rewelacyjną widoczność, czyli doskonałe warunki do robienia zdjęć przyrodniczych. Okres godowy wielu gatunków ptaków już się rozpoczął i wyprawie towarzyszył chór ptaków śpiewających dobiegający do nas jak z głośno nastrojonego sprzętu audio. W rezerwacie „Hedera” napotkaliśmy licznie sikory: bogatkę i modraszkę oraz jedną ubogą. W starym sadzie swoją melodyjną obecność obwieszczał śpiewak, a na polach uprawnych i łące licznie występowały trznadle oraz wyraźnie zaznaczały swój rewir terytorialne skowronki. Na ciepłych kominach termicznych nad rezerwatem przyrody „Las Minikowski” majestatycznie unosiły  się szybujące drapieżniki: myszołowy, krogulce oraz rarytas ornitologiczny- kania czarna. U wejścia do rezerwatu, w niewielkim oczku wodnym słychać było charakterystyczne, delikatne nawoływani żaby moczarowej. W rezerwacie „Las Minikowski” zaobserwowaliśmy trzy gatunki dzięciołów, w tym największy dzięcioł polskiej awifauny: dzięcioł czarny i najmniejszy: dzięciołek. Dziesiątki grubodziobów żerowało u wejścia do parowu erozyjnego, gdzie drzewa rezerwatu porastają 100-200 letnie okazy bluszczu pospolitego Hedera helix. Gdy staliśmy na punkcie obserwacyjnym szybowały nad naszymi głowami klucze gęsi, żurawie i kormorany. Dało się zauważyć większe ożywienie zwierząt w godzinach rannych, które z czasem słabło.

W runie leśnym kwitną już zawilce gajowe oraz przylaszczki, które konkurując o światło z drzewami liściastymi lasu grądowego muszą zdążyć z dopełnieniem cyklu rozwojowego, nim liście drzew pokryją cieniem całe dno lasu. Poza tym brak liści pozwala nie tylko usłyszeć, ale również zaobserwować wiele interesujących i płochliwych gatunków zwierząt.

Lista wybranych gatunków zwierząt

Lp.

Gatunek

Liczba

1

Myszołów

5 szt.

2

Krogulec

2 szt.

3

Dzięcioł czarny

2 szt.

4

Dzięcioł duży

1 szt.

5

Dzięciołek

1 szt.

6

Kania czarna

1 szt.

7

Kormoran czarny

3 szt.

8

Żuraw

1 szt.

9

Gęsi zbożowe

ok 10 szt.

10

Skowronek

4 szt.

11

Śpiewaki, drodździki, zięby, sikory, trznadle, kowaliki, dzwońce i grubodzioby- bardzo liczne

By wspólnie podziwiać budzącą się do życia przyrodę, zapraszamy do Minikowa! Zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy szkolne mogą liczyć na owocną współpracę z przewodnikiem przyrodniczym, który wprowadzi w arkana fascynującego świata roślin i zwierząt.

Autorzy zdjęć: Dawid Kilon, Tomasz Kistowski

{rokbox album=|ochrona| title=|wiosna| thumbsize=|150 113|}/images/ekologia/ochrona/wiosna_sciezka/*{/rokbox}