Seminarium wyjazdowe podczas Międzynarodowych Targach Żywności i Producentów Ekologicznych BIOFACH 2013

 

W dniach 13-16 lutego 2013 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOFACH 2013 w Norymberdze, podczas których Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN zorganizowało seminarium wyjazdowe. Uczestnikami wyjazdu byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, WIJHARS, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz rolnicy i przetwórcy rolnictwa ekologicznego naszego województwa jak i sympatycy Ekołanu.

W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić gminą wioskę niezależną energetycznie w Feldheim w Landzie Brandenburgia (Niemcy), w której produkuję się energię elektryczną oraz cieplną na bazie energii odnawialnej. Wytworzona energia w 100 % pokrywa potrzeby mieszkańców gminy, natomiast nadwyżki produkowanej energii sprzedawane są do niemieckiej Krajowej Sieci Energetycznej. Właścicielami całego systemu produkcji energii są mieszkańcy gminy.

W kolejnych dniach odbyły się spotkania z przedstawicielami lokalnych Frankońskich rolników ekologicznych, przetwórcami rolno-spożywczymi a także z lokalnymi przedstawicielami systemu Agroturystyki na wsi, podczas których poznali funkcjonowanie małych ekologicznych gospodarstw rolnych w Niemczech. W trakcie spotkań poruszona została problematyka prawna, ekonomiczna, marketingowa oraz dystrybucja lokalnych potraw oraz wyrobów pochodzących z gospodarstw rolnych.

Uczestnicy wyjazdu wzięli również czynny udział w Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów ekologicznych BIOFACH w Norymberdze. Podczas targów, na których można było spotkać handlowców, przetwórców i dystrybutorów z całego świata oferujących żywność ekologiczną i inne produkty naturalne rolnicy i przetwórcy mieli okazję do spotkań i wymiany doświadczeń.

Na targach BIOFACH nie zabrakło również przedstawicieli Polski a w niej województwa kujawsko-pomorskiego, którzy promowali na stoisku całą gamę produktów i przetworów ekologicznych charakterystycznych dla naszego regionu. Wśród nich znalazły się m.in. przetwory owocowe i warzywne oraz wyroby mączne i wędliniarskie promowane przez:

– wytwórnię makaronu „BIO” z Pokrzydowa, pow. brodnicki

– przetwórnię ekologiczną owoców i warzyw „Bio Food” – z Ciechocina

– producent żywności ekologicznej „Biohurt” – z Pokrzydowa, pow. brodnicki

– zakłady mięsne „Rolmięs” – z Łabiszyna

– rolnicy indywidualni zrzeszenie w stowarzyszeniu EKOŁAN

Udział w tego typy targach jest dla uczestników równoznaczny z uznaniem wysokiej jakości oferowanych przez nich towarów, którzy muszą przejść wcześniej szereg kontroli. Surowe kryteria produkcji gwarantują konsumentom wysoką wartość produktów.

Galeria zdjęć

{rokbox album=|rolnictwo| title=|szkolenia/warsztaty| thumbsize=|150 113|}/images/ekologia/ochrona/BioFach2013/*{/rokbox}